Jedan od zahtjeva kod apliciranja fondova i investicija je opis razvojnog ciklusa inovacije prema TRL metodologiji. Iako se zadatak može činiti jednostavnim, zahtijeva strukturirani pristup – od definiranja projektnih aktivnosti i odabira primjerenih kvalitativnih i kvantitativnih istraživačkih i testnih metoda pa do planiranja komercijalizacije i izrade produktne strategije.
U seriji blogova podijelit ću savjete i smjernice kako strukturirati ideje digitalnih rješenja porizvoda i procesa prema TRL metodologiji (npr. produktizirani servisi, AI proizvodi, Security, optimizacija procesa, i dr.). Krećemo od razine 1 i temeljnog istraživanja koje investirori rijeđe traže, ali je bitan za razumijevanje cijelovitog razvojnog roadmap-a.
U TEORIJI – Što se smatra temeljnim istraživanjem?
TRL1 (Technology Readiness Level 1) označava početnu fazu inovacijskog ciklusa. Ovdje govorimo o temeljnom istraživanju (engl. basic, fundamental, pure, blue-skies, frontier research) čiji je cilj stjecanje novih znanja o temeljnim načelima fenomena bez izravne tržišne primjene. U ovoj fazi ne postoje koncept, proizvod ni prototip. Umjesto toga, provode se eksperimentalna i teorijska istraživanja kako bi se identificirali potencijalni novi koncepti, tehnologije i sustavi. Dakle, fokus je na razumijevanju osnovnih znanstvenih principa koji bi tek mogli dovesti do budućih inovacija.
U PRAKSI – Koje aktivnosti može obuhvaćati temeljno istraživanje?
Opseg temeljnog istraživanja ovisi o specifičnostima područja koje se istražuje, problematike koja se proučava i naravno industrije, a generalno se cilja identificirati osnovne principe kako neki sustavi, materijali, organizmi ili algoritmi funkcioniraju. U svakom slučaju, aktivnosti istraživanja moraju biti usmjerene na temeljno razumijevanje zakonitosti u kontekstu tematike koja se obrađuje. U procesu temeljnog istraživanja mogu biti na primjer uključene ove aktivnosti:
- Desk research – pregled i analiza dostupnih znanstvenih i stručnih literatura i članaka, patenata, istraživanja i statistika
- Domenska analiza, npr. analiza u kontekstu industrije i vrste proizvoda ili procesa ili tehnologije, analiza matematičkih i statističkih modela (npr. teorijska analiza mogućnosti AI-a za obradu medicinskih podataka)
- Teorijska analiza novih kemijskih, bioloških ili fizikalnih procesa ili materijala ako postoji veza s industrijskom proizvodnjom
- Analiza podataka i korelacija kako bi se utvrdili uzročno-posljedični odnosi
- Promatranje i opisivanje fenomena, prirodnih i tehnoloških
- Kognitivne studije, npr. o percepciji boja ili oblika
- Proučavanje regulativa, etičkih i pravnih aspekata nekog područja
U temeljnom istraživanju nema interakcije s korisnicima – logično jer je istraživanje na teorijskoj razini. Stoga se osim statističkih obrada podataka mogu koristiti neke kvalitativne tehnike istraživanja koje se bave proučavanjem ponašanja populacija ili širih segmenata na razini industrija ili područja. Primjeri kvalitativnih tehnika: Behavioral Archeology, Spatial behavioral mapping, Social network mapping, Culcural probes, Cross-Cultural comparisons, Digital ethnography, Anthropometric analysis, Ecosystem visualization, Era maps. Istraživanja su teorijska bez izravne primjene u komercijalnim proizvodima jer dizajn rješenja ili testiranje potencijalnih rješenja se u TRL1 fazi ne provodi!
Što su isporuke temeljnog istraživanja?
Isporuke temeljnog istraživanja su sadržaji koji mogu poslužiti kao temelj za budući razvoj. To su isporuke u formi studija, znanstvenih radova te novih hipoteza i teorija koje se u kasnijim fazama razvoja mogu testirati.
Korišteni izvori za pripremu ovog bloga: Izvori EU commision Istraživanje i inovacije – Europska komisija; Technology readiness assessment guide TRL Assessment | NCP Portal Management | Horizon Europe NCP Portal; Oslo manual for collecting, reporting and using data on innovation; Global Innovation Institute.
Nadam se da će vam ovi savjeti biti korisni i inspirativni. Pratite naše blogove, u slijedećem nastavku obrađujemo DOKAZIVANJE KONCEPTA u okviru TRL2 i TRL3!